|
Polskie Forum Gupikowe ***Forum dyskusyjne hodowców ryb jajożyworodnych***
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Paweł
Administrator
Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 1978
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Poznań Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Śro Mar 28, 2007 11:09 Temat postu: Akwarystyczna Apteka |
|
|
Witajcie.
Często czy to na forum, czy też podczas rozmów na gg pojawiają się zapytania o preparaty lecznicze stosowane w akwarystyce.
W związku z tym wspólnie z Elą opracowaliśmy listę środków stosowanych w leczeniu ryb i do dezynfekcji sprzętu.
Oczywiście na razie jest to lista niekompletna, i w miarę możliwości będzie uzupełniana.
Na początku trzeba wyjaśnić dwa często tutaj używane terminy:
Kąpiel krótkotrwała – zabieg przeprowadzamy w osobnym, kilku litrowym (może to być np. zwykły słoik po dżemie) naczyniu, przez krótki czas i z zastosowaniem wysokiej dawki leku. Przez cały czas trwania zabiegu rybkę należy bacznie obserwować i w razie niepokojących objawów natychmiast przerwać zabieg.
Kąpiel długotrwała – zabieg przeprowadzamy w akwarium ogólnym z zastosowaniem niewielkich dawek leku i przez dłuższy okres czasu, często nawet kilka tygodni. Lek w określonej dawce wlewa się do akwarium, często dawkę leku należy uzupełnić po pewnym czasie. Po skończonej kuracji podmienia się wodę w zbiorniku lub stosujemy filtracje przez węgiel aktywowany celem usunięcia resztek leków.
Sól kuchenna ma szerokie działanie bakterio i grzybobójcze. W akwarystyce stosuje się sól kuchenną niejodowaną, jod szkodzi rybom. Stosuje się do usuwania kamienia z szyb i sprzętu, odkażania, szczególnie wskazana jako dodatek do wody (1 płaska łyżeczka na 10 l wody) w hodowli gupików (zapobiega rozwojowi wielu chorób, wzmacnia odporność rybek, reguluje trawienie i gospodarkę elektrolityczną ryb).
W leczeniu stosuje się do zwalczania:
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium), pleśniawka, bakteryjne zapalenie płetw i skóry – kąpiele krótkotrwałe 20 min w 10-15 g soli na każdy litr wody.
Woda utleniona stosowana w akwarystyce w stężeniu 3%. W leczeniu zapalenia żołądka i jelit w akwarium ogólnym jako kąpiel długotrwałą, oraz w przypadku wrzodzienicy – kąpiel krótkotrwała 30 min.
Ocet czyli wodny roztwór kwasu octowego CH3COOH ma właściwości grzybo i bakteriobójcze, stosowany czasem w leczeniu:
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium) – kąpiel krótkotrwała 1 cm3/20 l wody przez 20 sekund!
Bakteryjne zapalenie skóry i płetw – kąpiel krótkotrwała 1 cm3/ 20 l wody przez 20 sekund!
Uwaga!! – ocet stosuje się w leczeniu ryb jako ostateczność, jego użycie jest niebezpieczne dla ryb, cały czas należy w czasie kuracji rybkę bacznie obserwować i w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast rybkę należy wyłowić i przenieść do akwarium.
Ocet stosuje się także do mycia i dezynfekcji zbiorników i sprzętu, doskonale usuwa kamień.
Rivanol to dobry i skuteczny środek do dezynfekcji zbiorników i sprzętu ( silne stężenie), oraz jako środek leczniczy w walce z:
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium, Sporozoa), bakteryjne zapalenie skóry i płetw – 1g na 500 l wody
Wrzodzienica – kąpiel krótkotrwała 30 min. 0,02 g na 5 l wody,
Ospa rybia – kąpiel długotrwała przez 2-3 tygodnie 0,2 g na każde 100 l wody w akwarium i co 5-6 dni uzupełniamy lek w ilości 0, 125 g na 100 l wody. W ciężkich przypadkach można zastosować kąpiel krótkotrwałą przez 10-15 min. 0,02 g rivanolu na 5 l wody, jeśli zachodzi potrzeba zabieg powtarzamy po 2-3 dniach.
Chloramina zwalcza większość bakterii, pierwotniaków i grzybów, stosowana do odkażania zbiorników, sprzętu i podłoża.
Uwaga!! – nie wolno stosować do dezynfekcji roślin, uszkadza je.
W leczeniu stosuje się w walce z:
Ospą rybią – kąpiel długotrwała przez 2-3 tygodnie 1g/200 l wody w akwarium
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium), zapalenie żołądka i jelit, bakteryjne zapalenie skóry i płetw – kąpiel długotrwała 1 g/100 l wody.
Formalina – 40 % roztwór aldehydu mrówkowego HCOH, jest bardzo silnym i szybko działającym środkiem dezynfekującym, konserwującym i leczniczym.
Roztwór rozcieńczony 6% stosuje się do dezynfekcji sprzętu i zbiorników oraz podłoża.
UWAGA!! – zabiegi należy wykonywać na wolnym powietrzu i w gumowych rękawicach, niszczy skórę, podrażnia błony śluzowe i oczy, wiele osób jest na nią uczulonych.
W leczeniu stosuje się do walki z:
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium), bakteryjne zapalenie skóry i płetw – kąpiel któtkotrwała 30-45 min. 2-4 cm3/10 l wody.
Nadmanganian potasu KMnO4, dostępny w postaci proszku lub tabletek (polecam, łatwiej stosować), działa bakterio i grzybobójczo, stosuje się do dezynfekcji sprzętu, zbiorników, podłoża (moczenie w silnym roztworze – kolor ciemno fioletowy- przez kilka godzin) oraz roślin (2-3 godziny w roztworze 0,05% - kolor jasno fioletowy, a następnie płuczemy w czystej wodzie). Wpływa korzystnie na wzrost roślin, często stosowany przez hodowców, zwłaszcza ze starszego pokolenia jako nawóz dla roślin (zakopujemy tabletkę w podłożu wśród korzeni), dawniej nie było specjalistycznych nawozów dla roślin akwariowych.
W leczeniu stosujemy do walki z:
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium) – kąpiele krótkotrwałe 1 g/100 l wody przez 30 min., lub 1 g/ 10 l przez 10 min.
Bakteryjne zapalenie skóry i płetw – kąpiel krótkotrwała 30 min. 1 g/100 l wody, lub 1 g / 10 l wody przez 10 min.
Wrzodzienica – kąpiel krótkotrwała 30 min. 1 g/ 10 l wody
Pleśniawka – zainfekowane miejsca smarujemy mocnym roztworem (1g/1 l wody), następnie kąpiel krótkotrwała przez 10 min. 1 g/ 10 l wody.
Trypaflawina Środek do odkażania wody i sprzętu. Szczególnie często stosowany przez akwarystów do dezynfekcji zbiorników tarliskowych. Chroni ikrę przed pleśnieniem 20-30 mg / każde 10 l wody.
W leczeniu ryb stosuje się w walce z:
Ospa rybia – kąpiel długotrwała przez 2-3 tygodnie 1g/100l wody w akwarium z jednoczesnym podwyższeniem temp. do 28 stopni, co 5-6 dni dawkę leku należy uzupełnić o 0,5 g /100l wody. W ciężkich przypadkach można zastosować kąpiel krótkotrwałą przez 12-20 min. 0,1 g/5 l wody.
Zapalenie żołądka i jelit, robaki pasożytnicze, pierwotniaki, bakteryjne zapalenie skóry i płetw – kąpiel długotrwała 1 g/100 l wody i co 5-6 dni dawka uzupełniająca lek 0,5 g/ 100 l wody
Wrzodzienica – kąpiel krótkotrwała przez 30 min. 1g/20 l wody.
Błękit metylowy używany jest do odkażania wody w akwarium, w pewnym stopniu powstrzymuje rozwój glonów.
W leczeniu stosuje się do walki z:
Ospa rybia, pierwotniaki (Sporozoa) – kąpiel długotrwała przez 2-3 tygodnie 0,3 g/ każde 100 l wody w akwarium, co kilka dni dawka uzupełniająca lek 0,15 g/100 l wody.
Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium) – kąpiel krótkotrwała przez 30-45 min. 0,3 g/10 l wody.
Zieleń malachitowa służy do sporządzania kąpieli długotrwałych przeciwko bakteryjnemu zapaleniu skóry i płetw, ospie rybiej i pierwotniakom (Sporozoa)
0.005 g/ 100 l wody w akwarium, po tygodniu można powtórzyć dawkę leku.
W zbyt dużym stężeniu powoduje uszkodzenia płetw, szczególnie u delikatnych gatunków.
Capifos (producent – Zoolek) – zwalcza nicienie i pijawki
Preparat przeznaczony jest do zwalczania pasożytów takich jak : nicienie, płazińce, tasiemce i pijawki.
Stosujemy go przy następujących chorobach :Daktylogyroza, Gyrodaktyloza, Kapilarioza, Kamalanoza
Do zwalczania pasożytów wewnętrznych (nicienie, tasiemce) stosuje się kąpiele długotrwałe. W tym celu należy rozpuścić zawartość buteleczki . Uzyskamy w ten sposób ok. 20 ml roztworu., który następnie należy rozcieńczyć w 0,5 L wody i całość i wlać do 200L wody akwarium.
Jeśli posiadamy zbiornik 100L to oczywiście rozcieńczamy tylko 10ml, jeśli zbiornik jest mniejszy należy wyliczyć dawkę dla niego z proporcji :
200L – 20 ml
40L – x czyli x= (40x20)/200
Po tygodniu robimy częściową podmianę wody. Aby usunąć pozostałości leku należy resztę wody przefiltrować przez węgiel aktywny.
Kąpiel krótkotrwałą przygotowujemy w oddzielnym zbiorniku. 10ml roztworu leku należy rozcieńczyć w 05L wody, a następnie dodać do 10-25L wody w zależności od gatunku, wielkości i kondycji ryb. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10 min. Po tygodniu zabieg należy powtórzyć.
UWAGA !!! Nie stosować tego leku dla ryb wrażliwych takich jak: sumiki, kiryski, glonojady, zbrojniki niebieskie. Capifos jest dla nich zabójczy. Preparat może też być szkodliwy dla ślimaków
FMC (Zoolek) – preparat o szerokim zastosowaniu
Stosujemy FMC przeciw bakteriom, pleśniom i pasożytom jednokomórkowym. Jest skuteczny w przypadku wielu chorób objawiających się różnego rodzaju nalotami na skórze, nadmierną śluzowatością, postrzępieniem płetw, także przeciw ospie rybiej.
Kąpiel długotrwała – 10 ml na 100L wody, po tygodniu dodaje się 0,5-1,0 dawki.
Środek nie jest szkodliwy dla roślin.
FMC stosujemy przy następujących chorobach :
Ospa rybia (ichtioftiroza), pleśniawka, martwica płetw, Ichtiobodoza
Baktopur (Sera) – skuteczny lek przeciwbakteryjny zwalczający objawy:
Białoszare plamki na skórze, krwiste plamki i rany na skórze, infekcje odbytu, wystrzępienia płetw, białe krawędzie płetw, rozdęcia powłok brzusznych, wytrzeszczone oczy, puszysty nalot w okolicy pyska, białoszare guzki w okolicach głowy i na płetwach, niespokojne pływanie przy dnie akwarium.
Leczenie odbywa się w akwarium poprzez zastosowanie trzydniowej kuracji:
Pierwszy dzień – 22 krople (1 ml) na każde 20 l wody
Drugi dzień – przerwa
Trzeci dzień – 22 krople (1ml) na każde 20 l wody
Podczas kuracji akwarium należy obficie napowietrzać.
Po kuracji wymiana części wody (40 - 50%), oczywiście na odstaną i o odpowiedniej temp., oraz kuracja witaminowa np. fishtaminem lub wibovitem.
Baktopur Ditect (informacje o tym leku przesłała Franca81)jest bardzo silnym lekiem, zabija bakterie i pasożyty (zabija także bakterie nitryfikacyjne). Zapobiega wtórnym infekcjom bakteryjnym.
Lek ten jest pomocny przy chorobach jedynie bakteryjnych (czasem stosuje się go w leczeniu z innymi lekami, które dopiszę przy chorobach):
-wiciowce jelitowe
-wiremia wiosenna u karpi Koi (z cyprinopurem)
-posocznica u karpi (jak wyżej)
-posocznica ryb akwariowych (stosować podwójną dawkę)
-choroba plamista (z baktopurem)
-bakteryjna martwica skrzeli (z baktopurem)
-columunaris (z baktopurem)
-krwawe zapalenia skóry
-erythrodermatitis (z ectopurem i cyprinopurem)
Stosowanie:
Jedna tabletka na 50 litrów wody w akwarium. Dobrze napowietrzać, odłączyć CO2, wyjąć węgiel z filtra.
Po trzech dniach podmienić część wody (około 50%). Jeżeli objawy nadal są widoczne, kurację powtórzyć.
Jeżeli po leczeniu ryby są zdrowe po zmianie wody należy dodać sera aquatan i sera nitrivec (ponieważ baktopur direwct wyniszcza wszelkie bakterie nitryfikacyjne w akwa i w filtrze) zalecana jest także filtracja wody węglem.
W przypadku zaawansowanego stadium choroby lek może być podany w większym stężeniu ale na krótki czas (kąpiel krótkotrwała). W małym plastikowym pojemniku wlać dwa litry wody (akwariowej) i rozpuścić jedną tabletkę baktopur direct. Wpuścić chore ryby na 30 minut a nastepnie z powrotem umieścić je w akwarium. Roztwór z pojemnika wylać a w akwarium nadal kontynuować leczenie w normalnych dawkach.
Zawiera Nifurpirinol 27,6 mg
Aquasan (Zoolek)
Preparat działający przeciw pierwotniakom, bakteriom i pleśniom.
Szczególnie polecany w walce z wiciowcami (także atakującymi organy wewnętrzne), a także przeciw amebom oraz bakteriom. Zawiera pochodną metronidazolu.
20 ml jest równoważne w działaniu z 1 g metronidazolu.
Dawkowanie :
10 ml na 50-100L (kąpiel profilaktyczna)
lub na 20-50L (kąpiel dezynfekcyjna)
Kąpiel prowadzimy przez 3-4 dni, a następnie wymieniamy 1/3 wody i filtrujemy wodę przez węgiel aktywny.
Preparat nieszkodliwy dla roślin.
Capitox-S (Zoolek) ; zawiera lewamizol
Preparat przeciw pasożytom wielokomórkowym (nicienie, przywry, tasiemce, pijawki) działając paraliżująco na ich układ nerwowo-mięśniowy.
Działa tylko na dorosłe formy pasożytów, kurację należy więc powtarzać zgodnie z ich cyklami życiowymi (najczęściej po 7 dniach).
Preparat ten nie niszczy filtrów biologicznych i jest bezpieczny dla roślin.
W czasie stosowania trzeba silnie napowietrzać zbiornik.
UWAGA ! Można go stosować również przy wrażliwych rybach jak np. glonojady, iryski, sumiki
Dawkowanie :
1 tabletka na 40L wody ( trzeba ją najpierw rozpuścić w wodzie o temp. 50-60 stopni a następnie wlać do zbiornika - uwaga preparat silnie brudzący)
Ostatnio zmieniony przez Paweł dnia Czw Mar 29, 2007 16:07, w całości zmieniany 3 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Ela
Administrator
Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Łódź Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 20:52 Temat postu: |
|
|
Zoolek wprowadza zmianę nazewnictwa swoich preparatów.
Oto ściąga:
Błękit = BLUE ichtio
Zieleń = Green ichtio
FMC = Formisol
Mycocid = Cuprisol
Capitox = Capisol
Capitox-P = Capiforte
Aquasan = Protosol
Chloramin = Aktvchlor
Ichtiomycin-C = Bactocaps-C
Zoosept-S = Bactocaps-S
Ichtiofuran plus = Bactocaps-F
Aquasan-S = Protocaps-M
Copifos = Capicaps-T
Algitox = Algocaps
podaję link do firmy Zoolek, można poczytać co do czego służy
[link widoczny dla zalogowanych]
Ostatnio zmieniony przez Ela dnia Pon Wrz 26, 2011 20:58, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|