Forum     Polskie Forum Gupikowe Strona Główna Polskie Forum Gupikowe
***Forum dyskusyjne hodowców ryb jajożyworodnych***
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kwarantanna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Gupikowe Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beata




Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Nur
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 7:27    Temat postu: Kwarantanna

Mam zamiar kupić nowe rybki, ponieważ wszystkie gupiki mi padły. Założyłam na nowo akwarium, ma już kilka dni. Jutro jadę po rybki.
Tyle się mówi o kwarantannie nowo zakupionych rybek, ale powiedzcie mi na czym to polega? Rolling Eyes
Wiem, że powinny być w oddzielnym akwarium na jakiś czas, ale czy coś się do tego akwarium dodaje? Jak tak to jakie środki w jakim stężeniu? Czy te nowe rybki mogę od razu wpuścić do nowozałożonego akwa (tam jutro będa tylko 2 zbrojniki niebieskie, które ocalały mi po ostatniej chorobie)? Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Franca81




Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 16:33    Temat postu:

Jeżeli sa tam tylko dwa zbrojniki niebieskie to ja bym nie robiła kwarantanny (chyba że miałabym podejżenie że któreś z ryb są chore ale wtedy wstrzymałabym się z kupnem nowych).

Kwarantanna polega na odizolowaniu nowych rybek oraz obserwacji ich (można od razu podać lek np MFC). Jeżeli w przeciągu kilku dni (do np 2 tyg) nie ujawni się żadna choroba a ryby będą wyglądać na zdrowe to można je przełożyć do akwa ogólnego. Początkowo lepiej w malutkich porcjach ale często karmić ryby. Kwarantanna też często pomaga przystosować się rybom do nowych parametrów wody (w sklepie nie zawsze parametry są dostosowane do ryb).
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beata




Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Nur
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 18:03    Temat postu:

A mogę zrobić tak: nowe rybki włożę do słoika 5l (drugie akwa mam zajęte przez narybek), dam im profilaktycznie MFC 3 krople, potrzymam je kilka godzin, a potem do ogólnego?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Franca81




Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 18:41    Temat postu:

Nie sądzę by kilka kropli MFC w przeciągu kilku godzin cokolwiek zmieniły. Bo po 1. musi być napowietrzanie
2. Jeżeli planujesz zakup kilku ryb to 5L to za mało a za dużo stresu.
3. W słoiku ciężko utrzymać odpowiednią temp wody a znaczny spadek może spowodować chorobę.

Jeżeli nie masz możliwości załatwić większego zbiornika to lepiej od razu umieść je w akwa. A w sklepie przypatrz się pożądnie rybom (ja potrafiłam przyglądać się rybom ponad godzinę).
Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beata




Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Nur
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 22:40    Temat postu:

To może. gdy wpuszczę nowe rybki od razu do ogólnego akwa, to zastosuję profilaktycznie MFC?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ela
Administrator



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 22:53    Temat postu:

Ja nie stosowałabym żadnej chemii, gdy nie ma żadnych objawów chorobowych, lepiej dodać sól niejodowaną i lekko podnieść temp., nowy zbiornik i tak jest wystarczającym stresem po co więc męczyć rybki dodatkowo. Ewentualnie jakiś preparat antystresowy np. esklarin (http://www.tropical.com.pl/POL/preparaty/uzdat-esklarin.html) i witaminy np. Fishtamin Sery
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beata




Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Nur
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią Lut 23, 2007 23:00    Temat postu:

Ok. Może masz rację. Skoro nie ma w akwarium żadnych innych ryb, tylko dwa glonojady, to nie będę nic stosować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Gupikowe Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin