Forum     Polskie Forum Gupikowe Strona Główna Polskie Forum Gupikowe
***Forum dyskusyjne hodowców ryb jajożyworodnych***
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Filtry i filterki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Gupikowe Strona Główna -> Technika akwarystyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szymek




Dołączył: 29 Lis 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon Lis 30, 2015 17:59    Temat postu: Filtry i filterki

Dzień dobry,

wspomniałem o swojej niewiedzy w innym poście na temat glonów, ale nikt się nie kwapi z odpowiedzią, to może tutaj, w dedykowanym temacie, spytam się o filtr.

Akwarium 112 litrów. Roślin stosunkowo mało, bo szlak je trafiał, ale powoli nadchodzą zmiany. (Zmiana świetlówek, zmiana podłoża). Powodem całego działania jest inwazja glonów i zanik flory.

Napiszę co i jak od początku, najwyżej będę odsyłał:

Podłoże z piachu, rośliny to rogatek, moczarka i jakieś trawsko rosnące w długość i ilość. Ryby to: neony 6, molinezje 3, gurami2, gupiki2, kirysy3, sumiki szkliste 5, piskorki 3 i skalary 3. Tak wiem, brzmi dużo, ale nie było. - taki był zakup i byłem świadomy, że nie wszystko się utrzyma (ryby nie wyglądały na pierwszy sort).

Szybko się to zweryfikowało. Ryb zostało mniej niż pół. Rośliny zdechły (moczarka tylko walczyła i wspomniana trawa). Potem dostaliśmy od kolegi całe małe akwarium (1 razbora, 1 skalar, 1 zbrojnik), masę kamieni porośniętych glonami (włoski) i ślimaczki - też porośnięte... ryby chlupnęliśmy do naszego dużego akwarium, kamienie wygotowaliśmy (aby pozbyć się glonów) i też chlup. Jako że jesteśmy bardzo początkujący to ślimaki też wlaliśmy - przecież to takie fajne żyjątka.

Ryby żyły dość dobrze, natomiast z roślinami ciągle problem był. Najpierw podejrzenie padło na piach, że piach jest zły (tak mówili w zoologicznych) i że najlepszy jest żwirek. Małżowina kupiła wór brązowego żwirku (brzydki jak kupa) dedykowanego dla roślin. Problem trwa.
Pojawiły się glony - rozrosły się na ślimakach, kamieniach, resztkach moczarki, filtrze i ścianach (włoski).
Glonów "nie zniese", więc przeczytałem że odpowiednie światło hamuje rozrost glonów a polepsza roślin. Kupiłem 2 świetlówki (Sylvania Gro_lux 18w i philips tl-d super 80, 18w - pierwsza dla roślin, druga dla wybarwiania). Jest jeszcze za wcześnie, żeby móc powiedzieć czy to pomoże. Trafiłem jednak na to forum i doczytałem się, że filtr wewnętrzny strumieniowy (mam Aquael Fan 2 +), może pomagać glonom się rozrastać. Dodatkowo nie mogę wsadzić do niego żadnego komponentu poza tym co jest (gąbka).

I teraz właśnie gwóźdź programu - czy lepszy od tego będzie filtr kubełkowy? Na zdrowy rozum tak, bo ma kilka warstw i mogę dzięki temu wpływać na azot, filtrację chemiczną (inaczej mówiąc) a nie tylko fizyczną. Dwa - z powodu rozkładu rośiln i jestestwa glonów - mam mocno zamulone dno. Czy filtr kubełkowy poradzi sobie z tym lepiej niż to co mam?
Jak z głośnością takiego filtra? Czy lepiej kupić nowy czy używany? Teraz obserwuję TETRA TEC EX700 za ok 150. Byłem też dzisiaj w sklepie dokupić roślin i ryb (bo też tutaj przeczytałem, że zbyt mała ilość jednego i drugiego sprzyja rozrostom glonów). Radźcie szybko bo aukcja z filtrem się kończy. ;-)

Obecny stan akwariowy fauny: 3 x gupik, 3 x molinezja (jedna jest męczona i kopnie w kalendarz), 1 x neon, 1 sum szklisty, 2 zbrojniki, 4 żałobniczki. Więcej grzechów nie pamiętam.


Naprawdę warto byłoby, gdyby doświadczony akwarysta opisał możliwe filtry obecnie dostępne na rynku (nie mówię o modelach tylko o rodzajach i typach (wewnętrzne, zewnętrzne, kubełkowe).



WIECIE CO? W DUPIE Z TAKIM FORUM


Ostatnio zmieniony przez Szymek dnia Wto Gru 01, 2015 10:06, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ja_kal




Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro Gru 02, 2015 23:25    Temat postu:

Niestety forum troszkę bardzo zamarło. Jako alternatywę polecam grupy na FB- na przykład Aquaholicy. Co do glonów- zależy jakie glony masz. Są glony pożyteczne i nieporządane. Jeżeli obsadzisz akwarium gęsto, glony nie będą miały pożywienia i znikną. Co do zamulonego dna- Odmulacz raz na 2 mmce rozwiąże sprawę. Filtry. Ja stosuję wewnętrzne i wszystko jest dobrze. Możesz zakupić filtr ze sterylizatorem UV. Ostatnio coś na allegro widywałem, ale szczerze nie wiem jak i czy w ogóle działają. Nie polecam chemii- często nie pomaga i może zaszkodzić rybom. Jako alternatywę można używać ekstraktu z torfu, trochę herbaty(liściastej) do filtra, na gąbkę na przykład, kwasek cytrynowy- łyżeczka na 25-30 l. Może pomogłem. Pozdrawiam i życzę udanej walki z glonami Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szymek




Dołączył: 29 Lis 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw Gru 03, 2015 15:01    Temat postu:

Dzięki za odpowiedź. Na glony kupiłem 3 ślimaki military. Przyznaję, nie spodziewałem się takiej obrotnosci. Na małe ślimaki - bocję. Co do filtra, myślałem że będęsszczęśliwym posiadaczem akwarium z filtrem ale po wylicytowanej aukcji, nie mogę sięw oogóle skontaktować po odbiór.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SixDegrees




Dołączył: 18 Maj 2018
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 8:12    Temat postu:

się takiej obrotnosci. Na małe ślim
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tramski




Dołączył: 06 Lut 2020
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie Lut 09, 2020 18:04    Temat postu:

Jestem zielony w tej kwestii i nie chcę sam podejmować decyzji skoro się na tym kompletnie nie znam. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, ale celowałbym coś ze średniej półki. Ważne żeby nie zajmował zbyt dużo miejsca i był wydajny na akwarium ~100 litrów.

_________
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez tramski dnia Pon Lut 10, 2020 7:45, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Gupikowe Strona Główna -> Technika akwarystyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin